Bezpečnostné dvere môžu byť aj presklené
Dokážu presklené bezpečnostné dvere skutočne ochrániť váš domov a majetok?
Krádeže, vlámania, poškodzovanie cudzej veci a majetku patria k najfrekventovanejším trestným činom nielen na Slovensku. Bezpečnostné dvere nás už roky spoľahlivo chránia pred zlodejmi. Čo však, ak potrebujeme dostať svetlo do priestoru za nimi? Jedným z najvýhodnejších riešení sú presklené bezpečnostné dvere.
Obyčajné sklo na dverách síce presvetlí vaše bývanie, no neochráni ho pred násilným vniknutím. Preto by mali tvoriť presklené bezpečnostné dvere neprekonateľný celok so sklenenou časťou – certifikovaným pancierovým sklom.
Predstavte si šok zlodeja, ktorý chce lakťom rozbiť výplň takýchto dverí. Nielenže si poraní lakeť bez toho, aby na skle vznikla čo i len prasklina, ale stúpne aj jeho agresivita. Do výplne začne kopať. Výsledok je rovnaký, ako v prvom prípade. Na rad teda príde čosi efektívnejšie. Kladivo.
Po pár úderoch síce vzniknú na skle drobné praskliny, no ako celok sa nepoddá. Nepomôže ani páčidlo, dokonca ani trojkilová skala. Zlodej tak s nadávkami ujde, no v mnohých prípadoch (keďže svojim konaním spôsobí intenzívny hluk) ho zatknú bezpečnostné zložky priamo pri čine.
Áno. Bezpečnostné dvere so sklenenou výplňou dokážu nielen prekvapiť svojou odolnosťou, ale tiež ukončiť vlamačské sny o ľahkej koristi. Sklo si totiž mnohí predstavujú, ako niečo krehké, slabé, málo odolné. Priehľadné výplne bezpečnostných dverí sú však iná káva.
Kedysi sa vo veľkej miere používali sklá s bezpečnostnou fóliou, ktorá pôsobila ako mechanická zábrana, brániaca sklo pred rozbitím. Zlodeja odrádzala hlavne tým, že sa mu na prvé pokusy nepodarilo cez výplň preniknúť. Doslova ho spomaľovala v práci. Postupom času sa však dalo počítať s tým, že vlamači prídu na spôsob, ako prekonať takýto systém bezpečnostného skla a tak zákonite musela prísť zbraň ťažkého kalibru – pancierové bezpečnostné sklo.
Jedná sa o viacvrstvové sklo, vyskladané z viacerých vrstiev a spĺňajúce bezpečnostné triedy 2,3,4. Platí, že čím je sklo hrubšie, tým je vo vyššej bezpečnostnej triede. Dôležitý je aj spôsob jeho ukotvenia v bezpečnostných dverách. Špeciálne uchytenie nedovolí ani tomu najlepšiemu zlodejovi vylomiť a prekonať ho. V exteriéroch sa používajú vchodové dvere s pancierovým izolačným termosklom s vysokým stupňom tepelnej izolácie.
Pretože montáži bezpečnostných dverí v drvivej väčšine predchádzajú prípravné stavebné práce, akými je napr. výmena starej zárubne a úprava steny, mali by ste sa v prípade záujmu o bezpečnostné dvere, obrátiť len na renomované firmy, ktoré sú vám ochotné poskytnúť svoje referencie.
Zoznam kvalitných výrobcov a predajcov bezpečnostných dverí, ako aj firiem na ich odbornú montáž nájdete na stránke Dvere na Stavebnik.sk. Skôr než sa pre konkrétne dvere rozhodnete, nechajte si vypracovať cenovú ponuku cez systém Stavebné firmy - dopyt.
Certifikované pancierové sklá do bezpečnostných dverí majú hrúbku až 2 cm. Vyrábajú sa vzájomným zlisovaním skla a viacerých pevných materiálov. Tak vznikne veľmi pevná sklenená plocha, ktorá je odolná voči rozbitiu a rozlomeniu. Náročné skúšky statickým zaťažením a odolnosti voči dynamickému nárazu potvrdili výnimočné kvality pancierového skla. Návštevníkom veľtrhov, zameraných na bezpečnostné dvere neraz ponúknu vystavovatelia ťažké kladivo, aby vyskúšali odolnosť sklenej výplne. Na všeobecné prekvapenie sa kladivo od skla odráža späť, kým na výplni ostávajú len drobné praskliny.
Ako sme už spomenuli, svoje opodstatnenie vo vchodových bezpečnostných dverách má táto výplň len vtedy, ak sú naozaj kvalitné. Uchytenie pancierového skla do dverového krídla musí byť priamo do oceľovej konštrukcie a vyžaduje si špeciálne kotvenia. Ak teda chcete byť naozaj chránení pred zlodejmi a navyše mať bezpečnostné dvere s najlepšími tepelno izolačnými vlastnosťami, musíte si ich zadovážiť od certifikovaného výrobcu. V opačnom prípade by sa vám lacnejšia kúpa mohla škaredo vypomstiť.
O novinkách v uzamykaní bezpečnostných dverí sa dozviete v článku Bezpečnostné dvere
(i.n)